Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Ligipääsetavus

Kõigile ligipääsetav on selline keskkond, mida saavad mugavalt ja ilma kõrvalise abita kasutada väga erinevad inimesed.

Mis on ligipääsetavus

Ligipääsu loomise eelduseks on see, et hoones, sündmusel, teenuse juures või info edastamisel on arvesse on võetud erinevate inimeste vajadusi. Ligipääsetavus ei puuduta mitte üksnes erinevat kasvu ja vanuses inimesi, vaid ka inimesi, kes kasutavad liikumiseks ratastooli, näevad või kuulevad halvasti või üldse mitte.

Ligipääsetavuse näiteid

trepid

Hoone on ratastoolis liikuva inimese jaoks on ligipääsetav, kui sissepääs on treppideta või sissepääsu juurde viib lauge ja ohutu kaldtee, hoones on piisvalt ruumi liikuda, eri korrustele saab sõita avara liftiga, kasutada saab invatualetti ja mööbel on piisavalt madal.

pood

Poelettidelt saab kaupa kätte igaüks, kui sama kaubaartikkel on paigutatud riiulitel ülevalt alla, mitte osa kaupa vaid ülemistele riiulitele, milleni ei ulata lühemad inimesed, ratastoolis liikujatest rääkimata.

 

Tähelepanu kõigile meeltele

Ligipääsetavuse puhul on kõige rohkem räägitud just liikumispuudega inimeste erivajadustega arvestamisest, kuid vähem tähtis pole, et erinevates keskkondades saaksid iseseisvalt liikuda ja erinevatest sündmustest osa võtta ka nägemis- ja kuulmispuudega inimesed.

Erinevate pinnakatete kasutamine, mis annavad märku treppide algusest, infoleti või ukse asukohast, aitavad orienteeruda ja iseseisvalt hakkama saada ka nägemispuudega või pimedal inimesel. Oluliseks infoks ümbritseva ruumi kohta on vaegnägijale kombatavad maketid ja reljeefkaardid. Ka Eestis on tehtud teatrietendusi, mida vaegnägijad on saanud jälgida kirjeldustõlke vahendusel, mis annab sõnadega edasi laval toimuvat. Vaegkuulja saab osaleda koosolekul, kui saali on paigutatud taustamüra eemaldav silmusvõimendi. Viipeekeele abil saab anda edasi lisaks kõnele ka muusikat, rütmi ja meeleolu.

Seega ei puuduta ligipääsetavus üksnes hoonetesse pääsemist, vaid oluline on ka, et erivajadusega inimesed saaksid osa sündmustest ja teenustest – saaksid kuulata kontserti või loengut, käia poes sisseoste tegemas, suhelda ametnikuga või kohtuda kohvikus sõbraga.

Ligipääsetavus kõikjal, eri meediumides

Ligipääsetavus puudutab ka info jagamist alates teeviitadest, menüüdest, videofilmidest kuni veebilehtedeni. Siin tuleb eelkõige mõelda sellele, et info edasiandmiseks kasutataks erinevaid viise ja meediume.

Ligipääsetavus aitab kõiki

Keskkond, mis on sobiv erivajadustega inimestele, avab tegelikult paremaid võimalusi teistelegi. Näiteks sobivad madalad lävepakud paremini nii lastele, vanuritele, ratastooliga liikujatele kui ka vaegnägijatele. Kaldteid on mugav kasutada lapsevankrit või käru lükates. Helisignaalidest saavad infot ka tavanägemisega inimesed. Ligipääsetav keskkond on niisiis parem keskkond kõigile.

Edasised tegevused

Testi oma ligipääsetavust

Kui hästi saab sinu ruumidele, sündmustele ja infole ligi erivajadustega inimene?

Millest alustada

Alusta lihtsamatest asjadest, sest ka väike muudatus on samm paremuse poole.

Küsi märki

Oled ligipääsetav? Anna meie märgiga märku oma heast tahtest ja innovaatilisusest.


Võrdõigusvoliniku kantselei

  • Roosikrantsi 8b 10119 Tallinn
  • Telefon: (+372) 6269 059
  • E-post: info@svv.ee
  • Mobiiltelefon: (+372) 5620 9906


“Siia saab” märki annab välja Võrdõigusvoliniku Kantselei. Vaata, millega me veel tegeleme, ehk saame abiks olla?
© Võrdõigusvoliniku kantselei